Młoda muzyka, Muzyka

Młoda muzyka, którą warto poznać #5

Młoda muzyka gości na blogu po raz piąty! Po ostatniej czwartej odsłonie, w której moja uwaga skupiła się wokół artystek, tym razem ta tendencja się utrzymała, a wśród tej dziesiątki znajdziecie jednego (nie)skromnego rodzynka. Zapamiętajcie ich, bo być może niektórzy z nich będą na językach w słuchawkach wielu osób!

UPSAHL

Jeżeli poszukujecie w muzyce popularnej luzu i jednoczesnej zadziorności, koniecznie musicie sprawdzić pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych 22-letnią UPSAHL. W październiku premierę miała druga EPka młodej artystki, nagrywana w czasie pandemii w jej sypialni z czasów dzieciństwa, którą zwiastowały dwa single – People Don’t Like It oraz (moje ulubione) MoneyOnMyMind. W międzyczasie UPSAHL pisze dla innych artystów, a na swoim koncie ma chociażby Good In Bed z ostatniego albumu Dua Lipa. Jest tu trochę alternatywnego popu, nuta muzyki elektronicznej, ale też co nieco z r&b.

GRAE

Ze USA przenosimy się do kanadyjskiego Toronto, z którego pochodzi GRAE tworząca nastrojowy alternatywny pop. Po debiutanckiej EPce New Girl z roku ubiegłego, w 2020 roku artystka zaprezentowała drugie krótkie wydawnictwo Permanent Maniac. Mnóstwo tutaj dziewczęcości, ale też ujmującej wrażliwości, współgrającej z charakternością. Śpiewanie o miłości łączy się z wokalną oraz brzmieniową delikatnością. Gdybym miał wskazać najlepsze dotychczasowe utwory, wybrałbym świetnie napisane Slow Down, nieco trapowo-chillowe Bang Bang oraz najpopularniejsze na drugiej EPce 2725. I’m obsessed with this voice!

Duchess

Kolejne łączenia gatunków w zestawieniu. Tym razem r&b miesza się z nutą soulu oraz hip-hopu. A to wszystko w twórczości podchodzącej z południowego Londynu Duchess, która w tym roku zaprezentowała swoje debiutanckie krótkie wydawnictwo Early Days (to pojawiło się w dwóch wersjach – studyjnej oraz akustycznej). „Księżna” – poza bujającym vibem swoich piosenek – brzmi świetnie w warstwie wokalnej. Najbardziej warto sprawdzić single Elephant oraz Why Can’t We?.

KIWI

Nie zabraknie tutaj również polskich akcentów. Pierwszym z nich jest Wiktoria Nazarian tworząca pod pseudonimem KIWI, balansująca w swojej muzyce pomiędzy elektroniką oraz dark popem. W październiku nakładem FONOBO Label wydała swoją debiutancką, rewelacyjną EPkę Nocą, na której zachwyciła autorskimi tekstami oraz niepowtarzalną atmosferą. Dodatkowym kolorytem jest niejednoznaczna barwa KIWI, która nadaje każdej kompozycji wyjątkowości. Moje dotychczasowe ulubione? Piątek oraz Nocą.

Rosenfeld

Solowy projekt muzyczny Simona Rosenfelda, którego początki przypadają na marzec 2018 roku. To francuski producent muzyczny, autor tekstów oraz piosenkarz, tworzący muzykę elektroniczną z intrygującymi wpływami alternatywy oraz rocka. Atmosferą ta muzyka stoi, kipiącą od erotyzmu przybierającego jakieś różne intrygujące formy. Jego nie brakuje też w tekstach. Uwielbiam ostatni singiel like u, przy okazji którego odkryłem Rosenfelda, ale dobre wrażenie robi również jego debiutancka EPka The Red Room. Fani Two Feet powinni znaleźć tutaj coś dla siebie.

Charlotte Cardin

Choć największą popularnością cieszą się jej utwory z pierwszych dwóch EPek z 2016 i 2017 roku, na których znajdują się piosenki, które zwróciły uszy słuchaczy w jej stronę, Charlotte Cardin wciąż czeka na swój pełnoprawny debiut fonograficzny, serwując co jakiś czas kolejne single. Przepadam w klimacie i delikatności jej ostatnich utworów, wśród których królują elektroniczne, nastrojowe Drive, francuskojęzyczny cover Fous n’importe où Daniela Bélangera (mój ulubiony) oraz najświeższe electropopowe Passive Aggresive. Pomimo wyrobionej już jakiejś popularności, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na to, co nowe w twórczości artystki, bo zasługuje to na nie mniejszą (jak nie większą) uwagę od pierwszych dokonań Kanadyjki.

Kaśka Sochacka

W 2010 roku dotarła do finału Mam Talent, a w 2014 roku do półfinału innego talent show, tym razem polsatowskiego Must Be the Music. Na debiutanckie krótkie wydawnictwo Kaśki Sochackiej czekaliśmy aż do 2019 roku, kiedy to pod skrzydłami Jazzboy Records wydała Wiśnia EP. Sukces artystyczny poszedł w parze z popularnością, a tytułowa piosenka promująca album dotarła do pierwszego miejsca Listy Przebojów Radiowej Trójki. Artystka roztacza na niej niesamowitej atmosfery, ale i tak najbardziej lubię jej ostatni singiel Jeszcze. Cudowności!

Babi

Przenosimy się na moment do gorącej Hiszpanii, ale nie spodziewajcie się tanecznych latino rytmów. Wasz wzrok chciałbym zwrócić ku Babi, która na Spotify określiła siebie jako „sad queen” i słuchając jej muzyki (nawet nie znając języka hiszpańskiego), ciężko się z tym określeniem nie zgodzić. Jeżeli ktoś przepadł w bardziej kameralnych odsłonach ROSALIA (chociażby w Dolerme), przepadnie też muzyce Babi. Moja ulubiona piosenka artystki? Spośród dotychczasowych singli zdecydowanie devuélvemelo.

Jea Mira

Kolejna już w piątym zestawieniu Młodej Muzyki artystka z projektu Pitcher od FONOBO Label. Tym razem mieszkająca i tworząca w Londynie Jea Mira. W swojej muzyce łączy alternatywny pop z elektroniką, a jej debiutancki singiel In Blue brzmi nieco jak bardzo intrygująca hybryda zespołu xxanaxx z pierwszej płyty i uwielbianej przeze mnie Banks. Wśród swoich inspiracji artystka wymienia Rihannę, Lorde, ale też Fleetwood Mac. Czekam z niecierpliwością na rozwój wydarzeń oraz rozwój obranego kierunku, bo jest przynajmniej ciekawy.

Winona Oak

Jej wspólny utwór z zespołem producenckim The Chainsmokers Hope w serwisie Spotify został odtworzony już blisko 200 milionów razy. W naszym kraju znana jest głównie z remixu jej singla He Don’t Love Me autorstwa Gaullina. Rok 2020 przyniósł dwa krótkie wydawnictwa pochodzącej ze Szwecji Winony Oak – CLOSURE oraz SHE – na których prezentuje utwory spod znaku ambitniejszego popu, w którym słychać wpływy elektroniki, ale też indie. Jest też świetna szwedzka produkcja. Sprawdźcie koniecznie He Don’t Love Me, She oraz With Myself!